លោក Robert Elliott ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា ​ ត្រូវបានប្រទានកិត្តិយសពីព្រះមហាក្សត្រនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាសម្រាប់ការរួមចំណែកក្នុងវិស័យធានារ៉ាប់រង
លោក Robert ត្រូវបានប្រោសព្រះរាជទាននូវគ្រឿងឥស្សរិយយសមុនីសារាភ័ណ្ឌ ថ្នាក់មហាសេនា
ភ្នំពេញ - លោក Robert Elliott ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា ត្រូវបានព្រះករុណាព្រះបាទសម្តេចបរមនាថ នរោត្តម សីហមុនី ព្រះមហាក្សត្រនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា​ប្រោសព្រះរាជទាននូវគ្រឿងឥស្សរិយយសមុនីសារាភ័ណ្ឌ​ថ្នាក់មហាសេនាដែលជាការទទួលស្គាល់ស្នាដៃ​របស់លោកលើការជួយអភិវឌ្ឍន៍វិស័យធានារ៉ាប់រង នៅកម្ពុជា ការលើកកម្ពស់ការអប់រំផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដល់សាធារណជន ក៏ដូចជាការរួមចំណែកក្នុងការអភិវឌ្ឍសង្គម និងសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាផងដែរ។
គ្រឿងឥស្សរិយយស មុនីសារាភ័ណ្ឌ​ ថ្នាក់ មហាសេនា គឺជាគ្រឿងឥស្សរិយយសប្រទានដោយព្រះមហាក្សត្សតាមរយៈព្រះរាជក្រឹត្យ និងប្រកាសនីយបត្រ។​ នេះជាគ្រឿងឥស្សរិយយសខ្ពស់ជាងគេលំដាប់ទី ២ បន្ទាប់ពីគ្រឿងឥស្សរិយយសថ្នាក់មហាសិរីវឌ្ឍន៍  ហើយលោក Robert គឺជាបុគ្គលមួយរូបក្នុងចំណោមជនបរទេសតិចតួចបំផុត​ក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុដែលទទួលបានគ្រឿងឥស្សរិយយសនេះ។
លោក Anil Wadhwani អគ្គនាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ប្រចាំតំបន់អាស៊ីបានមានប្រសាសន៍ថា៖ «លោក Robert ពិតជាសក្តិសមនឹងទទួលបានគ្រឿងឥស្សរិយយសនេះណាស់។ ការចូលរួមចំណែករបស់លោកក្នុងការអភិវឌ្ឍវិស័យធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតនៅកម្ពុជាពិតជាគួរឲ្យស្ងើចសរសើរ។ ​ ​លោកបានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការកសាង អាជីវកម្មរបស់ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ឱ្យក្លាយជាក្រុមហ៊ុនឈានមុខគេក្នុងទីផ្សារកម្ពុជាក៏ដូចជាការរីកលូតលាស់របស់វិស័យធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតក្នុងស្រុកទាំងមូលផងដែរ។»
វិស័យធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតមានវត្តមាននៅទីផ្សារកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ ២០១២ ស្របពេលដែលក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ទទួលបានអាជ្ញាបណ្ណអាជីវកម្មក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតអន្តរជាតិដំបូងបង្អស់។ បច្ចុប្បន្ន កម្ពុជាមានក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតចំនួន ១៣ ក្រុមហ៊ុន ហើយ ក្រុមហ៊ុន​ មេនូឡាយហ្វ៍ ជាក្រុមហ៊ុនដែលមានចំណែកទីផ្សារអាជីវកម្មអាយុជីវិតនាំមុខគេសម្រាប់ឆ្នាំ២០២០។ ជារួម វិស័យធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតនៅកម្ពុជាផ្ដល់ការងារដល់ប្រជាជនប្រមាណ ១០.០០០ នាក់ដែលក្នុងនោះ  ៦.០០០ នាក់ជាបុគ្គលិកនៅក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ រាប់បញ្ចូលទាំងទីប្រឹក្សាធានារ៉ាប់រងផងដែរ។
ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា ត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ ២០១២ ក្រោមការដឹកនាំរបស់លោក Robert ជាអគ្គនាយកប្រតិបត្តិ និងនាយកចាត់ការទូទៅ។ ក្រោយមក លោកក៏ត្រូវបានបោះឆ្នោតតែងតាំងជាអនុប្រធានសមាគមធានារ៉ាប់រង​កម្ពុជាផងដែរ។
លោក Robert មកពីចក្រភពអង់គ្លេសហើយបានបម្រើការងារនៅ​ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ តាំងពីឆ្នាំ ១៩៨០​​ ក្នុងបណ្ដាប្រទេសជាច្រើន។ ក្រៅពីមុខងារជាប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា លោក Robert ក៏ជាអគ្គនាយកប្រតិបត្តិ និងជានាយកចាត់ការទូទៅរបស់ ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ប្រចាំប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ាផងដែរ។ មុនពេលចូលបម្រើការងារជាមួយក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា លោកបានចំណាយពេល ៣ ឆ្នាំជាមួយក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ នៅប្រទេសសិង្ហបុរី ដឹកនាំនាយកដ្ឋានផ្នែកលក់ បណ្តាញ​ដៃគូ​ចែកចាយ ហើយមុននោះផងដែរ លោកស្នាក់នៅទីក្រុងហុងកុង។
លោក Robert បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ខ្ញុំពិតជារំភើបចិត្ត និងរីករាយក្រៃលែងដែលបានទទួលគ្រឿងឥស្សរិយយសនេះ។ ខ្ញុំសប្បាយចិត្តដែលបានជួយប្រជាជនកម្ពុជាក្នុងការកសាងអនាគតហិរញ្ញវត្ថុដ៏ល្អប្រសើរ និងរឹងមាំមួយដើម្បីឲ្យពួកគាត់អាចរៀបចំផែនការសន្សំនាពេលអនាគត និងគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុរបស់ពួកគាត់ឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព។ ការទទួលបានការទទួលស្គាល់លើការងារដែលខ្ញុំស្រឡាញ់ពិតជារឿងដែលអស្ចារ្យណាស់។ ខ្ញុំសូមថ្លែងអំណរគុណដល់ក្រុមការងាររបស់ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា ទាំងអស់ព្រោះថាការទទួលស្គាល់នេះអាចធ្វើទៅបានក៏ដោយសារការប្ដេជ្ញាចិត្តខ្ពស់របស់បុគ្គលិកចំពោះអតិថិជនផងដែរ៕»​

PHNOM PENH – Robert Elliott, Chairman of Manulife Cambodia, has been awarded the highly prestigious Royal Order of Monisaraphon by the King of Cambodia, Norodom Sihamoni. The award class is Grand Officer and is in recognition of his work developing the insurance industry in the country, driving financial education among the population, and contributing to Cambodia’s social and economic development.
The Grand Officer class of Royal Order is an award by Royal Decree of the king. It is Cambodia’s second-highest award after the Grand Knight Cross (for the Royal Order category) and Robert is among only a few foreigners in the financial sector receiving such a prestigious Royal Order.
“This award is well deserved and an absolute credit to Robert. His contribution to the development of Cambodia’s life insurance industry has been immense,” said Anil Wadhwani, President and CEO of Manulife Asia. “He’s been instrumental in building our business into a market leader there, as well as growing the insurance industry as a whole.”
Cambodia’s life insurance industry was formed in 2012 when Manulife became the first international life insurer licensed to operate there. The country now has 13 life insurers, with Manulife the market leader by market share for 2020 new business sales. As a whole, the life insurance sector employs about 10,000 people in Cambodia, with around 6,000 at Manulife, including contracted insurance advisors.
Manulife Cambodia was established in 2012, under Robert’s leadership as CEO and General Manager. He was later elected Vice Chairman for the Insurance Association of Cambodia.
Robert, from the UK, has worked for Manulife since 1980 in numerous locations. Besides being Chairman of Manulife Cambodia, Robert is also CEO and General Manager of Manulife Myanmar. Prior to joining Manulife Cambodia, he spent 3 years with Manulife Singapore heading its Agency and Partnership Distribution channels, and before that had been based in Hong Kong.
“I’m humbled and extremely grateful for this honor,” said Robert. “Helping the Cambodian people build a better and healthier financial future, so they can plan for their futures and manage their savings more effectively is hugely fulfilling. Being recognized in this way for doing what I love really is a wonderful surprise. I’d like to thank the whole team in Manulife Cambodia, as this award was only made possible by their outstanding dedication to our customers.”