វីង និង​ មេនូឡាយហ្វ៍ បើកកិច្ចពិភាក្សាស្តីពី ភាពជាអ្នកដឹកនាំរបស់ស្ត្រីនៅក្នុងយុគសម័យឌីជីថល
ធនាគារឯកទេស​​ វីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីត ដែលជាធនាគារឈានមុខគេក្នុងការផ្តល់សេវាធនាគារចល័តនៅកម្ពុជា និង ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ (ខេមបូឌា) ដែលជាក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាបរងអាយុជីវិតអន្តរជាតិឈានមុខគេមួយ បានរួមសហការរៀបចំកម្មវិធីពិភាក្សាស្តីពីការពង្រឹងសិទ្ធិ​ស្រ្តី និងវិធីសាស្ត្រឆ្ពោះទៅរកភាពជាអ្នកដឹកនាំក្នុងយុគសម័យឌីជីថល។
លោក ម៉ានូ រ៉ាចាន់ អគ្គនាយកនៃធនាគារឯកទេស​​ វីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីត ​បានមានប្រសាសន៍ថា៖«ការពង្រឹងសិទ្ធិអំណាចស្ត្រីក្នុងការចូលរួមក្នុងវិស័យសេដ្ឋកិច្ចគឺជាគន្លឹះដើម្បីបិទគម្លាតយេនឌ័រ ហើយវីង ប្តេជ្ញាឆ្ពោះទៅរកការសម្រេចឲ្យបាននូវគោលដៅនេះ តាមរយៈបណ្តាញផលិតផល និងសេវាកម្មជាដើម។ វាពិតជាចាំបាច់ក្នុងការវិនិយោគលើការពង្រឹងសិទ្ធិអំណាចស្ត្រីតាមរយៈការផ្តល់ជូនឱកាសបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ សម្រាប់ការច្នៃប្រឌិតបច្ចេកវិទ្យា និងការអភិវឌ្ឍ​សហគ្រិនភាព ដែលមិនត្រឹមតែផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់ស្ត្រីខ្លួនឯងប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងជួយដល់គ្រួសាររបស់ពួកគេផងដែរ» ។​
ក្នុងបណ្តាញភ្នាក់ងាររបស់ វីង ៨០ភាគរយគឺជាស្រ្តីមេផ្ទះដែលពួកគាត់មានឱកាសអាចរកប្រាក់ចំណូលបន្ថែមដើម្បីផ្គត់ផ្គង់គ្រួសារ ហើយសមិទ្ធផលនេះបានរួមចំណែកលើកស្ទួយសេដ្ឋកិច្ចក្នុងប្រទេសផងដែរ។ វីង បានចូលរួមគាំទ្រ ពួកគេឲ្យក្លាយជាអ្នករកប្រាក់កម្រៃបានដោយឯករាជ្យដើម្បីផ្គត់ផ្គង់គ្រួសាររបស់ពួកគេ។
«ក្នុងចំណោមបុគ្គលិករបស់យើងទាំង ៤៧៨ នាក់នៅក្នុងកម្ពុជា  បុគ្គលិកជាង ២០០ នាក់ជាស្រ្តី និង ១៥ នាក់ក្នុងចំណោមពួកគាត់មានមុខងារជាអ្នកដឹកនាំ។ ពួកគាត់ទាំងអស់រួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ដល់ការរីកចម្រើនរបស់ក្រុមហ៊ុន រួមទាំងជម្រុញក្រុមហ៊ុនរបស់យើងឲ្យក្លាយទៅជាអ្នកដឹកនាំ​ផ្នែកឌីជីថលនៅលើទីផ្សារសម្រាប់អតិថិជនផងដែរ។ ខ្ញុំលើកទឹកចិត្តឱ្យអ្នកទាំងអស់គ្នា​ចូលរួមជម្រុញ និងលើកទឹកចិត្តដល់ស្រ្តីទូទៅ ទាំងនៅកន្លែងធ្វើការ ក្នុងក្រុមគ្រួសារ សង្គម និងនៅគ្រប់ទីកន្លែង»​ នេះបើតាមប្រសាសន៍ លោក យូ សាមឺឌី នាយកគ្រប់​គ្រង​​នាយកដ្ឋានធនធានមនុស្ស របស់ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា។​
យោងតាមរបាយការណ៍សាជីវកម្មហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិបានបង្ហាញថា ៦១% នៃអាជីវកម្មដែលចូលរួមចំណែកក្នុងសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ត្រូវបានគ្រប់គ្រងដោយស្ត្រី ដែលតួលេខនេះ​ខ្ពស់ជាងបណ្តាប្រទេសនៅតំបន់អាស៊ាន។ របាយការណ៍នេះក៏បានបញ្ជាក់ផងដែរថាក្នុងឆ្នាំ២០១៨ ស្រ្តីចំនួន៩០% បានដឹកនាំដំណើរការ​សហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម ហើយពួកគេទទួលបានប្រាក់ចំណេញយ៉ាងសមរម្យ ទាំងនេះបានសបញ្ជាក់ឲ្យឃើញពីសារសំខាន់នៃការដោះស្រាយឧបសគ្គទាក់ទងនឹងបញ្ហាយេនឌ័រដែលរារាំងស្ត្រីមិនឱ្យមានឱកាសពេញលេញក្នុងតួនាទីជាអ្នកដឹកនាំ។
វីង និង មេនូឡាយហ្វ៍ (ខេមបូឌា) យកចិត្តទុកដាក់លើការអភិវឌ្ឍវិស័យហិរញ្ញវត្ថុនិងបានរួមចំណែកធ្វើឱ្យ​ជីវភាពប្រចាំថ្ងៃរបស់ប្រជាជនកម្ពុជាប្រសើរឡើង​។ វីង តែងតែប្រើប្រាស់ផលិតផលប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិតដើម្បីជម្រុញបរិ​យា​ប័ន្ន​ហិរញ្ញវត្ថុក្នុងប្រទេសដោយបានរួមបញ្ចូលទាំងអ្នកមិនមានគណនីធនាគារ និងមិនស្ថិតក្នុងបណ្តាញធនាគារ ​រីឯ ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ (ខេមបូឌា) ជាក្រុមហ៊ុនអន្តរជាតិដំបូងបង្អស់​ដែលនាំយកផលិតផលធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត និងផែនការការពារហិរញ្ញវត្ថុរយៈពេលវែងមក​កាន់ទីផ្សារកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ ២០១២ ។

Wing and Manulife Discuss Women Leadership in Digital Era
Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank, Cambodia’s leading mobile banking service provider, and Manulife Cambodia, a leading international life insurance company, joined hands to organize an event to discuss on women empowerment and ways of equipping them with leadership role in digital era.
“Empowering women to participate in the economy is key to closing the gender gap and Wing is committed towards ensuring this inclusivity through its distribution network, products and services,” said Mr. Manu Rajan, Chief Executive Officer of Wing. “It’s necessary to invest in women empowerment through providing them with professional training opportunities for tech innovation and entrepreneurship development as it will not only benefit women themselves, but also their families.”
In Wing’s network of Wing Cash Express agents, approximately 80% are ‘stay at home mothers’ who use this opportunity to earn additional income to support their families while contributing to the local economy. Wing has contributed in enabling them in becoming financially independent to take care of their families.
“Among 478 of our employees in Cambodia, more than 200 are ​women and 15 of them are in leadership position. All of them contribute significantly to the growth of the company including in driving our company to become digital customer leader in the market. I encourage everyone to keep empowering women at the workplace, in family, society and everywhere else.” said Mr. Samedy You, Chief Human Resources Officer of Manulife Cambodia.
According to the International Finance Corporation report, 61% of businesses contributing to Cambodia economy are women owned, a figure that is significantly higher than in many ASEAN countries. The report also states that 90% of women run SMEs were profitable in 2018, which reiterates the significance of addressing gender-based obstacles that prevent women from having full access to equal opportunities in leadership role.
Wing and Manulife Cambodia are well known for their dedication to the development of financial sector, and for the improvement of, daily lives of Cambodians. Wing has always used innovative products as tools to boost financial inclusion in the country by bringing the unbanked and underbanked on board. Manulife Cambodia was the first company to bring life insurance concept to the kingdom since inception in 2012.