មេនូឡាយហ្វ៍ និងអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ​សហការលើគម្រោងឧទ្យានសហគមន៍ អង្គរ-មេនូឡាយហ៍្វ​ ដើម្បី​អភិរក្សរមណីយដ្ឋានអង្គរ​
ថ្ងៃទី​ ២០ ខែមករា ឆ្នាំ​ ២០២៤
ខេត្តសៀមរាប – ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា ដែលជាក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតអន្តរជាតិដំបូងបង្អស់នៅកម្ពុជា និងអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា បានរៀបចំពិធីប្រគល់កិច្ចព្រមព្រៀង និងសម្ពោធជាផ្លូវការគម្រោង «ឧទ្យានសហគមន៍អង្គរ-មេនូឡាយហ្វ៍​ (Angkor Manulife Community Park)” ​ដែលជាគម្រោង​ដាំ និងថែទាំដើមឈើចំនួនជាង ១០ ០០០ ដើម លើផ្ទៃដីជាង ៥.៥ ហិកតា​ ដែលមានទីតាំងនៅក្បែរបរិវេណប្រាសាទបន្ទាយប្រី​ដើម្បី​អភិរក្សរមណីយដ្ឋានអង្គរដែលជាសម្បត្តិបេតិកភណ្ឌពិភពលោកពីការគំរាមកំហែង​បម្រែបម្រួលអាកាសធាតុ។​
កម្មវិធីនេះប្រព្រឹត្តទៅ​ក្រោមអធិបតីភាព​ដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់​ លោកជំទាវបណ្ឌិតសភាចារ្យ ភឿង សកុណា រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ និងជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ដោយមានការចូលរួមពី​លោក ជំទាវ ម៉ុម ថានី រដ្ឋលេខាធិការ តំណាង ឯកឧត្តម អ៊ាង សុផល្លែត រដ្ឋមន្ត្រី ក្រសួង បរិស្ថាន ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហង់ ពៅ អគ្គនាយកអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ​លោក អ៊ឹង គឹមលាង អភិបាលរងតំណាង ឯកឧត្តម ប្រាក់ សោភ័ណ អភិបាលនៃគណៈអភិបាលខេត្តសៀមរាប លោកស្រី ង៉ាន់ លក្ខិណា ប្រធាននាយកដ្ឋានកិច្ចការទូទៅ តំណាង ឯកឧត្តម ប៊ូ ចាន់ភីរូ អគ្គនាយក នៃនិយ័តករធានារ៉ាប់រងកម្ពុជា តំណាងអង្គការ UNESCO ប្រចាំកម្ពុជា ​លោក ចាន់ រដ្ឋា អគ្គនាយក​ ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា​ ព្រមទាំងថ្នាក់ដឹកនាំ បុគ្គលិក ភ្នាក់ងារធានារ៉ាប់រង អតិថិជនរបស់ ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ និងអគ្គនាយករង ប្រធាននាយកដ្ឋាន អនុប្រធាននាយកដ្ឋាន បុគ្គលិក ពលករនៃអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា នគរបាលការពារបេតិកភណ្ឌ អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ក៏ដូចជាសិស្សានុសិស្សចំនួនប្រមាណ ៣០០ នាក់ផងដែរ។​​
ថ្លែងក្នុងពិធីប្រគល់កិច្ចព្រមព្រៀង និងសម្ពោធគម្រោង លោកជំទាវ បណ្ឌិតសភាចារ្យ ភឿង សកុណា រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ និងជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល នៃអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា មានប្រសាសន៍ថា​ “ដើមឈើរាប់លានដើម ទាំងក្នុងគម្រោងរបស់ក្រុមហ៊ុនមេនូឡាយហ្វ៍ រួមទាំងវិស័យឯកជននានា ដែលបានសហការជាមួយអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ដាំដុះជាបន្តបន្ទាប់នៅក្នុងឧទ្យានអង្គរ។ នេះជាភារកិច្ចថ្មីមួយទៀត បន្ថែមលើកិច្ចការដែលយើងជាកូនខ្មែរត្រូវថែរក្សាបរិស្ថាន។ ហេតុអ្វី? ដោយសារនៅលើទឹកដីនេះ មានប្រាសាទរាប់រយ ដែលប្រាសាទ គឺជាចំណងមួយរវាងប្រាសាទ ធម្មជាតិ និងមនុស្ស។ អ្វីទាំងអស់នោះ បើសិនជាគ្មានព្រៃឈើជួយទេ បញ្ហាវានឹងកកើតឡើងដូចជា ភាពរាំងស្ងួត ហើយបរិស្ថានបៃតងជួយច្រើនលើសុខុមាលភាពរបស់មនុស្ស។ លោកជំទាវបណ្ឌិតសភាចារ្យ បានសម្តែងសេចក្តីរីករាយ ដែលរាជដ្ឋាភិបាល យកចិត្តទុកដាក់លើការបង្កើនគម្របព្រៃឈើ ហើយសកម្មភាពនេះ កាន់តែផុសផលច្រើនឡើង ពិសេសក្នុងចំណោមយុវជន។ លោកជំទាវ បណ្ឌិតសភាចារ្យ មានប្រសាសន៍បន្តថា អ្នកជំនាន់ក្រោយរស់នៅបានដោយសារសមិទ្ធផលរបស់អ្នកមុន នេះជាបំណងយើងទាំងអស់គ្នាបានទទួលនូវភោគផលដែលដូនតាយើងបន្សល់ទុកមក មានប្រាង្គប្រាសាទ មានសម្បត្តិធម្មជាតិ។ ដូច្នេះ ជាភារកិច្ចរបស់យើងថែរក្សា ក៏មានភារកិច្ចនឹងបន្តបង្កើតនូវអ្វីសម្រាប់ទុកឱ្យអ្នកជំនាន់ក្រោយដែរ។”​​
លោក ចាន់ រដ្ឋា អគ្គនាយក​ ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា មានប្រសាសន៍ផងដែរថា “ជាកិត្តិយស និងមោទកភាពណាស់ ដែលក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ទទួលបានការអនុញ្ញាត និងគាំទ្រពីអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា​ក្នុងកិច្ចការពារ​បេតិកភណ្ឌវប្បធម៌ជាតិដ៏មានតម្លៃសម្រាប់មនុស្សជាតិ ​ជាពិសេសប្រជាជនដែលកំពុងរស់នៅ និងប្រកបការងារជុំវិញរមណីយដ្ឋានអង្គរ។ ទិសដៅនេះបានដើរស្របគ្នាយ៉ាងល្អឥតខ្ចោះទៅនឹងបេសកកម្មរបស់ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ជាសកល (Manulife Impact Agenda) ក្នុង​ការកសាងជីវិតប្រកបដោយសុខភាពល្អ ភាពរឹងមាំយូរអង្វែង និងកាន់តែប្រសើរជូនប្រជាជននៅទូទាំងពិភពលោក​រួមទាំងប្រទេសកម្ពុជាផងដែរ។”
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ក្រុមហ៊ុន Manulife នៅទូទាំងសកលលោកបានចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងសកម្មភាពគាំទ្រសហគមន៍ក្រោមគោលដៅ​នៃការជំរុញអនាគតប្រកបដោយចីរភាព និងលើកកម្ពស់​សុខភាព និងសុខុមាលភាពប្រជាជន តាមរយៈគំនិតផ្តួចផ្តើម​ជាច្រើនទៀត​នៅក្រោមភាពជាដៃគូរវាង មេនូឡាយហ្វ៍ និងវេទិកា​សេដ្ឋកិច្ច​ពិភពលោក (World Economic Forum) ផងដែរ​។ ​​ជាក់ស្តែង ដើមឈើជាង ១,៣ ពាន់លានដើមត្រូវបានដាំ​ដោយ ​ក្រុមហ៊ុន ​ចាប់តាំងពីឆ្នាំ ១៩៨៥ មក​។

Siem Reap – Manulife Cambodia – the country’s first international life insurance company – and APSARA National Authority signed a memorandum of understanding (MoU) on the project “Angkor Manulife Community Park,” to preserve cultural heritage sites in Cambodia against the impacts of climate change through over 10,000 trees to be planted on 5.5 hectares of land in Angkor Archeological Park located near Banteay Prei Temple.
We have the honorable presence of H.E Dr. Phoeurng Sackona, Minister of Culture and Fine Arts and President of the Administrative Board of APSARA National Authority; H.E Ms Mom Thony, Secretary of State for the Ministry of Environment (MoE), H.E Dr. HANG Peou Director General of APSARA National Authority; Mr. Ing Kimleang Deputy Governor of Siem Reap Province; representatives from Insurance Regulator of Cambodia (IRC) and UNESCO; Mr. Chan Rotha, CEO and General Manager of Manulife Cambodia; and relevant officials.
The project’s goal preserves the physical structures of the nation's cultural heritage site and helps to ensure future generations will have access to and benefit from the preservation of Angkor Wat, aligning to Manulife’s Global Impact Agenda and its commitments to accelerating a sustainable future and empowering health and wellbeing in Cambodia.
“We are honored to be in collaboration with APSARA National Authority in working together to safeguard the value of cultural heritage sites for the current and next generation,” said Rotha Chan, CEO and General Manager, Manulife Cambodia. “The project supports Manulife’s 1t.org partnership and accelerates a sustainable future with tangible results targeted in 2027.”
Manulife announced in 2022 a pledge to 1t.org through its partnership with the World Economic Forum’s Trillion Trees initiative to accelerate and scale nature-based solutions in efforts to mitigate climate change. To date, more than 1.3 billion trees have been planted by Manulife Investment Management since 1985.
H.E Dr. Phoeurng Sackona said that Manulife-funded project will play an important role in preserving cultural heritage sites and will contribute to socio-economic development by generating income and employment opportunities for local communities.
Speaking at the opening ceremony, H.E. Dr. PHOEURNG Sackona, Minister of Culture and Fine Arts and President of the Administrative Board of APSARA National Authority, said that millions of trees including the project of Manulife and the other private sectors cooperated with the APSARA National Authority, are continuously planted in Angkor Park. This is another new task in addition to our work as Cambodians to take care of the environment. Because there are hundreds of temples on this land, the temple is a link between nature and humans. All of that, without the help of forests, problems will arise, such as drought, and the green environment contributes greatly to human well-being. She expressed her pleasure that the government is paying more attention to increasing forest cover and this activity is becoming more productive, especially among young people. H.E. Dr. PHOEURNG Sackona continued that the next generation can live because of your achievements now and this is the desire for all of us to receive the heritage from our ancestors to have temples with natural resources. Therefore, we have to take care of it and continue creating something for the next generation.