មេនូឡាយហ្វ៍ ជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច​ខេត្តសៀមរាប តាមរយៈការឧបត្ថម្ភគាំទ្រព្រឹត្តិការណ៍រត់ប្រណាំងអន្តរជាតិពាក់កណ្តាលម៉ារ៉ាតុងលើកទី ២៩ និងសា្វគមន៍វត្តមានដ៍ខ្ពង់ខ្ដស់សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត និងអ្នកចូលរួម​ ១៤,៣៧០ នាក់
ថ្ងៃទី ០១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០២៤
សៀមរាប៖ ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ បានទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរណ៍រាប់ម៉ឺននាក់មកកាន់ខេត្តសៀមរាបជាថ្មីម្តងទៀតក្នុងនាមជាអ្នកឧបត្ថម្ភគាំទ្រផ្ដាច់មុខនៃទិវារត់ប្រណាំងអន្តរជាតិពាក់កណ្តាលម៉ារ៉ាតុងលើកទី ២៩ នៅអង្គរវត្ត​ ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងលោកជំទាវបណ្ឌិត ពេជ្រ ចន្ទមុន្នី អមដោយ​វត្តមានឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រី ក៏ដូចជាថ្នាក់ដឹកនាំគ្រប់ជាន់ថ្នាក់ ជាពិសេសទាំងអត្តពលិកជាតិ និងអន្តរជាតិ ជាង 14,370 នាក់មកពី 87 ប្រទេសជុំវិញពិភពលោក។ ក្នុងនោះ ក៏មានវត្តមានដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់លោក Philip Witherington អគ្គនាយក និងជាប្រធាន ក្រុមហ៊ុន Manulife ប្រចាំអាស៊ី ថា្នក់ដឹកនាំ បុគ្គលិកគ្រប់ជាន់ថ្នាក់មកពីក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ នៅជុំវិញពិភពលោកប្រមាណ 420 នាក់ផងដែរក្រោមពាក្យស្លោក "ច្នៃជីវិតកាន់តែប្រសើរ"។ នេះគឺជាការបំបែកកំណត់ត្រាថ្មីនៃព្រឹត្តិការណ៍នេះដែលមានអ្នកចូលរួមខ្ពស់បំផុត លើសឆ្នាំកន្លងទៅដល់ទៅ ៤០%។
ភាពជាដៃគូគាំទ្រ និងសហការរៀបចំរវាង មេនូឡាយហ្វ៍ និង​គណៈកម្មការអូឡាំពិកកម្ពុជា (NOCC) អស់រយៈពេល ១១ ឆ្នាំ កន្លងមកនេះ ឆ្លុះបញ្ចាំងពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ក្រុមហ៊ុនក្នុងការគាំទ្ររាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក្រោមគោលដៅរួមគ្នាគឺ ជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចសហគមន៍មូលដ្ឋាន ជួយប្រជាជនឱ្យរស់នៅប្រកបដោយសុខភាពល្អ និងជីវិតកាន់តែប្រសើរ។
ក្រៅពីជាម្ចាស់ឧបត្ថម្ភគាំទ្រតាំងពីឆ្នាំ ២០១៤ មក និងការគាំទ្រពីគណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជា ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ក៏បានផ្តួចផ្តើមកម្មវិធីរៃអង្គាសថវិកាម្តងទៀតក្នុងចំណោមបុគ្គលិករបស់ខ្លួនទូទាំងពិភពលោកដើម្បីគាំទ្រដល់មន្ទីរពេទ្យ កុមារអង្គរ។ ជាលទ្ធផល ថវិកា ១១០ ០០០ ដុល្លារអាមេរិកត្រូវបានរៃអង្គាសដែលធ្វើឲ្យថវិកាបរិច្ចាគសរុបកើនដល់ប្រមាណ ៧៦០​ ០០០ដុល្លារអាមេរិកគិតចាប់តាំងពី ឆ្នាំ 2015​ មក។ ​​​
ជាមួយគ្នានេះ​ នាព្រឹកថ្ងៃដដែល សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានអនុញ្ញាតឱ្យលោក Philip Witherington ប្រធាន និងជានាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Manulife ប្រចាំអាស៊ី ចូលជួបសម្ដែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារ។ ក្នុងឱកាសនៃជំនួប លោកប្រធានក្រុមហ៊ុនបានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះសម្ដេចបវរធិបតីដែលបានផ្តល់កិត្តិយសចូលរួមព្រឹត្តិការណ៍​នៅឆ្នាំនេះ។ លោកប្រធានក្រុមហ៊ុនបានគោរពជម្រាបជូនសម្ដេចបវរធិបតី អំពីដំណើរការនៃប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មរបស់ក្រុមហ៊ុន នៅជុំវិញពិភពលោក ជាពិសេសនៅតំបន់អាស៊ី និងដែលមានមូលដ្ឋានធំនៅប្រទេសកាណាដា។ ក្រុមហ៊ុនបានផ្ដល់សេវាធានារ៉ាប់រងជីវិតមុនដំបូងគេបង្អស់ នៅកម្ពុជា ចាប់តាំងពីឆ្នាំ ២០១២ ក្នុងគោលដៅជួយគាំទ្រដល់ក្រុមគ្រួសារ និងធានាបាននូវសន្ដិសុខហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់គ្រួសារនៃប្រជាជនកម្ពុជា។ ជាមួយគ្នានោះ លោកប្រធានក្រុមហ៊ុនបានបង្ហាញពីការប្ដេជ្ញាចិត្តពង្រីកប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មរបស់ក្រុមហ៊ុនឱ្យកាន់តែរីកចម្រើនថែមទៀត និងបន្តចូលរួមចណែកក្នុងការអភិវឌ្ឍ​សង្គម​-សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ក៏ដូចជាការគាំទ្រ​ និងធានា​ដល់សន្តិសុខ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ដល់គ្រួសាររបស់ប្រជាជនកម្ពុជា​ សម្រាប់រយៈពេលវែង។
ជាការឆ្លើយតប សម្ដេចបវរធិបតីបានកោតសរសើរ និងថ្លែងអំណរគុណក្រុមហ៊ុនដែលចូលរួមឧបត្ថម្ភគាំទ្រព្រឹត្តិការណ៍រត់ម៉ារ៉ាតុងនាពេលកន្លងមក​ ហើយឆ្នាំនេះ មានអ្នកចូលរួមច្រើនកុះករជាង ១៤,៣៧០នាក់ ដែលចំនួននេះកើនលើសឆ្នាំកន្លងទៅ។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះ​ មិនត្រឹមតែបានចូលរួមចំណែកដល់សកម្មភាពមនុស្សធម៌ នៅមន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរ និងជួយជនរងគ្រោះដោយសារគ្រាប់មីនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែ​ក៏បានបង្ហាញពីស្ថានភាពជាក់ស្ដែងរបស់កម្ពុជា ដែលជាប្រទេសមួយមានសុខសន្ដិភាព ស្ថិរភាព​ សុវត្ថិ​ភាព​ពេញបរិបូរណ៍។ ទន្ទឹមនឹងនោះ សម្ដេចបវរធិបតីបាន បានគូសបញ្ជាក់ថា រាជរដ្ឋាភិបាលបានដាក់ចេញគោលនយោបាយគាំពារសង្គម ដើម្បីជួយលើកកម្ពស់ជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋតាមរយៈការផ្ដល់ជូននូវសេវាធានារ៉ាប់រ៉ងផ្នែកថែទាំសុខភាព សម្រាប់មន្ត្រីរាជការ និងក្រុមគ្រួសារក្រីក្រ​ និង​ងាយរងគ្រោះ និងបានដាក់ឱ្យអនុវត្តរបបសន្តិសុខសង្គមផ្នែកថែទាំសុខភាព តាមរបបភាគទានដោយស្ម័គ្រចិត្តសម្រាប់បុគ្គលស្វ័យនិយោជន៍ និងអ្នកក្នុងបន្ទុកសមាជិក ប.ស.ស។ សម្ដេចបវរធិបតី បានលើកទឹកចិត្តឱ្យក្រុមហ៊ុនបន្តពង្រឹង និងពង្រីកការវិនិយោគ និងបង្កើតផលិតផលថ្មីៗបន្ថែមទៀត ដើម្បីជាជម្រើសសម្រាប់សេវាធានារ៉ាប់រងជូនប្រជាជនកម្ពុជា៕​
ក្រុមហ៊ុន​ មេនូឡាយហ្វ៍​ ហ្វាយនែនសល​ គឺជា​ក្រុមហ៊ុន​ផ្តល់​សេវាកម្ម​ហិរញ្ញវត្ថុ​ឈាន​មុខគេមួយ​​លំដាប់ពិភព​ដែលជួ​យ​ប្រជា​ជន​​ក្នុងការសម្រច​ចិត្ត​​កាន់តែ​​ងាយស្រួល និង​​ជីវិតកាន់តែប្រសើរ​។​ យើងមាន​ស្នាក់ការ​កណ្តាល​ជាសកល​​នៅទីក្រុង Toronto ប្រទេស​ កាណាដា​ ហើយយើងមានប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មជាក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ តាមបណ្តាលការិយាល័យ​នៅក្នុងប្រទេសកាណាដា នៅតំបន់អាស៊ី និងអឺរ៉ុប និងជាក្រុមហ៊ុន​ John Hancock នៅសហរដ្ឋអាមេរិក។​ យើង​ផ្តល់​ការ​ប្រឹក្សា​ហិរញ្ញ​វត្ថុ​​ ដំណោះស្រាយ​ធានារ៉ាប់រង​ ព្រម​ទាំង​ផលិតផល​ និងសេវាកម្ម​គ្រប់គ្រង​ទ្រព្យសម្បត្តិ​ជូន​ដល់អតិថិជន​ជាលក្ខណៈ​បុគ្គល ​ជាក្រុម​ និង​ជា​ស្ថាប័ន។​ គិតត្រឹមចុងឆ្នាំ​ ២០២៣​ យើងមាន​បុគ្គលិក​បម្រើ​ការងាជាង​​ ៣៨ ០០០ នាក់ ភ្នាក់ងារ​ធានារ៉ាប់រងជាង​ ៩៨,០០០ នាក់​ និង​ដៃគូ​ចែកចាយ​ផលិតផល​ធានារ៉ាប់រង​អាយុជីវិត​រាប់ពាន់​ដៃគូ​ផ្សេង​ទៀត​ ដែលកំពុង​បម្រើសេវាកម្មជូន​អតិថិជនជាង​​ ៣៥​​ លាននាក់នៅទូទាំងពិភពលោក។​
ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍​ Manulife Financial Corporation បាន​ធ្វើ​ប្រតិបត្តិការអាជីវកម្ម​ជា​ MFC នៅទី​ផ្សារ​មូល​បត្រ​ តូ​រ៉ុន​តូ​ ញូវ​យ៉ក ​ និងទី​ផ្សារ​​មូលបត្រ​ហ្វី​លីពីន​ ហើយ​នៅលើ​ទី​ផ្សារ​មូល​បត្រ​ហុងកុង​ក្រោម​ឈ្មោះ​ ៩៤៥។​
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមស្ដីពី ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ សូមចូលទៅកាន់គេហទំព័រ  www.manulife.com
អំពីក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ៍្វ ខេមបូឌា
ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា បានចាប់ផ្ដើមប្រតិបត្តិការជាផ្លូវការនៅប្រទេសកម្ពុជានៅពីថ្ងៃទី ២៨ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១២ ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតលំដាប់អន្តរជាតិដំបូងគេបង្អស់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ ក្រុមហ៊ុនមានការប្ដេជ្ញាចិត្តខ្ពស់ និងកំពុងជួយកសាងអនាគតហិរញ្ញវត្ថុដ៏រឹងមាំ និងកាន់តែប្រសើរជូន​ក្រុមគ្រួសារកម្ពុជាជាង ១០០​ ០០០ នាក់។ ​​

Manulife Cambodia Supports Siem Reap’s Sustainable Economic Growth as the Principal Sponsor of Angkor Wat International Half Marathon 2024 Welcoming Prime Minister and 14,370 Runners
December 1st, 2024
Siem Reap - Manulife once again brings thousands of visitors to Siem Reap as the principal sponsor of the Angkor Wat International Half Marathon (AWHM) 2024. This year, the event garnered even more attention with the participation of Prime Minister Hun Manet, who ran alongside 14,370 runners from 87 countries, achieving the event highest attendance record. This year’s theme of “Where will better take you” highlighted Manulife’s commitment to helping people in Cambodia live healthier, more active lives, and contributing to the local economy.
Manulife has been the principal sponsor of the annual run through the UNESCO World Heritage site since 2014.  With the support of the National Olympic Committee of Cambodia, Manulife once again spearheaded a fundraising campaign to support the Angkor Hospital for Children underscoring the company’s ongoing commitment to its Impact Agenda and to empowering sustained community health and well-being, and education for children in Cambodia. In celebration of Manulife’s 11th year sponsoring the marathon, US$110,000 was raised through donations and Manulife’s donation matching program, bringing Manulife's total support for AHC to over $760,000 since 2015. This year’s fundraising will go towards sustaining the health of the community through supporting AHC’s life-saving Trauma and Critical Care Centre, ensuring that nearly 1,800 severely injured or ill children in Cambodia will receive the immediate, life-saving care they need at AHC.
Phil Witherington, President and Chief Executive Officer, Manulife Asia, said “I’m delighted to see close to 200 Manulife staff joining runners from all over the world to participate in this year’s event.  As the principal sponsor of the Angkor Wat Half Marathon over the past 11 years and a long-time partner for the Angkor Hospital for Children, our sponsorship is aimed at supporting people in Cambodia to develop habits of living healthier lives and bringing economic benefit to local communities.  It is a key element of our Impact Agenda, staying true to our mission and creating a better tomorrow for our business, our communities, and the planet.”
Rotha Chan, CEO and General Manager, Manulife Cambodia, added, “Today’s success reflects Manulife’s position as a trusted partner for progress for our employees, our customers, and people in Cambodia.  We are proud to contribute to the growth of local economy and tourism – improving the well-being of the people and the communities that are indigenous to and live and work in the Angkor World Heritage Site. I look forward to many more years of successful marathons and impact for our community.”
H.E. Dr. Thong Khon, Senior Minister and President of the National Olympic Committee of Cambodia (NOCC) thanked Manulife for being a long-term trusted partner. He stated, 'The cooperation between the NOCC and Manulife has promoted the Olympic spirit and athleticism in Cambodia. Manulife is a great partner and serves as a good model for other companies in Cambodia, exemplifying social responsibility in the communities in which they operate."
"Manulife's long-term generosity and commitment have made a positive impact on thousands of lives through our programs and medical services. We are honored to have them as our partner over the past 10 years and look forward to continuing our collaboration in the future," shared, Dr. Ngoun Chanpheaktra, AHC’s CEO and Hospital Director.
Manulife Financial Corporation is a leading international financial services provider, helping people make their decisions easier and lives better. With our global headquarters in Toronto, Canada, we provide financial advice and insurance, operating as Manulife across Canada, Asia, and Europe, and primarily as John Hancock in the United States. Through Manulife Investment Management, the global brand for our Global Wealth and Asset Management segment, we serve individuals, institutions, and retirement plan members worldwide. At the end of 2023, we had more than 38,000 employees, over 98,000 agents, and thousands of distribution partners, serving over 35 million customers. We trade as 'MFC' on the Toronto, New York, and the Philippine stock exchanges, and under '945' in Hong Kong. Not all offerings are available in all jurisdictions. For additional information, please visit manulife.com.
Manulife Cambodia started our operations on June 28, 2012. As the first wholly foreign-owned life insurance company in the kingdom, we are currently helping build a better financial future for nearly 100,000 Cambodian families.