របៀបជួយកូនរបស់លោកអ្នកសម្រេចគោលដៅនៃឯករាជ្យភាពហិរញ្ញវត្ថុ
សុភាសិតចិនមួយបានលើកឡើងថា “ប្រសិនបើយើងឲ្យត្រីដល់នរណាម្នាក់ យើងអាចជួយគាត់បានតែថ្ងៃនេះប៉ុណ្ណោះ ផ្ទុយមកវិញ ប្រសិនបើយើងបង្រៀនគាត់ឱ្យចេះរកត្រី យើងអាចជួយគាត់បានពេញមួយជីវិត។"
គោលការណ៍ដូចគ្នានេះក៏អាចអនុវត្តចំពោះកូន និងប្រាក់របស់លោកអ្នកដែរ។
តាមរយៈការបង្រៀនកូនរបស់លោកអ្នកអំពីរបៀបគ្រប់គ្រងប្រាក់ មានន័យថាលោកអ្នកកំពុងជួយត្រៀមលក្ខណៈឲ្យកូនៗរបស់លោកអ្នកមានភាពម្ចាស់ការផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ។ នេះមានន័យថាពួកគេនឹងមិនពឹងផ្អែកតែលើប្រាក់របស់ឪពុកម្ដាយនោះទេ នៅពេលពួកគេខ្វះខាតប្រាក់។
ការស្ទង់មតិថ្មីៗនេះបានបង្ហាញថា 76% នៃឪពុកម្ដាយដែលមានកូនអាយុ 18 ឆ្នាំ ឬច្រើនជាងនេះ​ដែលនៅតែនៅផ្ទះ មានឆន្ទៈចំណាយប្រាក់ជាមធ្យម 24,000 ដុល្លារដើម្បីជួយកូនរបស់ខ្លួនឱ្យមាន
លទ្ធភាពអាចចេញទៅរស់នៅខាងក្រៅ រៀបអាពាហ៍ពិពាហ៍ ឬយកដៃគូមករស់នៅជាមួយគ្នា។ ខណៈដែលការផ្ដល់ប្រាក់ដ៏ច្រើនសន្ធឹកសន្ធាប់ដល់កូនរបស់លោកអ្នកគឺជារឿងដ៏ល្អមួយក៏ដោយ ប៉ុន្តែការបង្រៀនឲ្យពួកគេចេះអំពីរបៀបគ្រប់គ្រងប្រាក់ដែលពួកគេនឹងទទួលនោះ គឺរឹតតែសំខាន់ខ្លាំងជាងប្រាក់នោះទៅទៀត ពីព្រោះបញ្ហាដ៏ចម្បងមួយដែលយុវវ័យសម័យថ្មីជួបប្រទះគឺការលំបាកក្នុងការគ្រប់គ្រងប្រាក់។ ការផ្ដល់ប្រាក់យ៉ាងច្រើនដល់កូនរបស់លោកអ្នក ទាំងដែលពួកគេមិនដឹងអំពីរបៀបគ្រប់គ្រងប្រាក់នោះ គឺគ្រាន់តែជាការរៀបចំឱ្យពួកគេត្រៀមខ្លួនដើម្បីទទួលភាពបរាជ័យតែប៉ុណ្ណោះ។
ទោះបីជាយុវវ័យសម័យថ្មីចំនួន 69% នៅក្នុងការស្ទង់មតិបានជឿជាក់ថាពួកគេមានចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុយ៉ាងណាក៏ដោយ ប៉ុន្តែជាក់ស្ដែងក្នុងចំណោមនោះមានតែយុវជនចំនួន 24% ប៉ុណ្ណោះដែលបានបង្ហាញថាខ្លួនពិតជាមានចំណេះដឹងមូលដ្ឋានអំពីរបៀបគ្រប់គ្រងប្រាក់របស់ខ្លួន។ បញ្ហាប្រឈមសម្រាប់មនុស្សជាច្រើននៅក្នុងវ័យជាង 20 ឆ្នាំផ្លាយគឺថាពួកគេនឹងចាប់ផ្ដើមបទពិសោធន៍ “លើកទីមួយ” ជាច្រើន ដូចជា ការងារពេញម៉ោងលើកទីមួយ ការទិញអាផាតមិនលើកទីមួយ ការទិញរថយន្តលើកទីមួយ ជាដើម។ ហើយនៅក្នុងវ័យនោះក៏អាចជាពេលវេលាដែលពួកគេអាចនឹងចាប់ផ្ដើមគិតគូរអំពីការសន្សំប្រាក់សម្រាប់រៀបអាពាហ៍ពិពាហ៍ ផ្ទះ និងការចំណាយទាំងអស់ដែលពាក់ព័ន្ធគ្រួសារដោយខ្លួនឯងផងដែរ។ ហើយគួបផ្សំជាមួយនឹងការបង់បំណុលសិស្ស និងការគ្រប់គ្រងចំណាយប្រចាំថ្ងៃរបស់ខ្លួនផងដែរនោះ នេះអាចជាបញ្ហាប្រឈមមួយសម្រាប់ពួកគេក្នុងការចាប់ផ្ដើម សម្រាប់ការគ្រប់គ្រងប្រាក់។
ខាងក្រោមនេះគឺជាចំណុចគន្លឹះមួយចំនួនដែលលោកអ្នកក្នុងនាមជាឪពុកម្ដាយអាចអនុវត្តដើម្បីជួយកូនរបស់លោកអ្នកក្លាយជាអ្នកមានឯករាជ្យភាពហិរញ្ញវត្ថុ៖
Family Trip
ពិភាក្សាអំពីគោលដៅរបស់ពួកគេ និងរៀបចំផែនការ
តើពួកគេមានគម្រោងចង់ចេញទៅរស់នៅខាងក្រៅ? ការពិភាក្សាចំណុចនេះជាមួយនឹងកូនរបស់លោកអ្នក អាចជួយឱ្យលោកអ្នកដឹងថាតើពួកគេចង់ទៅរស់នៅខាងក្រៅក្នុងរយៈពេលខ្លី ឬរយៈពេលវែង ហើយលោកអ្នកក៏អាចចែករំលែកការរំពឹងទុករបស់លោកអ្នកអំពីចំណុចនេះដល់ពួកគេផងដែរ។ ការពិភាក្សាអំពីចំណុចនេះ នឹងជួយកំណត់កាលបរិច្ឆេទសម្រេចគោលដៅដែលពួកគេត្រូវសម្រេច។
តើពួកគេចង់មានអាជីពអ្វី? មិនថាកូនរបស់លោកអ្នកទើបតែត្រលប់មកវិញ បន្ទាប់ពីបញ្ចប់សាកលវិទ្យាល័យ ឬទើបតែចប់វិទ្យាល័យ ការពិភាក្សាអំពីចំណុចនេះជាមួយនឹងកូនរបស់លោកអ្នកជួយតម្រង់ទិសចិត្តគំនិតរបស់ពួកគេឆ្ពោះទៅរកការសម្រេចគោលដៅនាពេលអនាគតដែលខ្លួនចង់បាន។ ក្នុងនាមជាឪពុកម្ដាយ លោកអ្នកអាចជួយកូនរបស់លោកអ្នកក្នុងការរៀបចំប្រវត្តិរូបសង្ខេប និងកំណត់គោលដៅដើម្បីពួកគេអាចស្វែងរកការងារដែលស្របតាមគោលដៅជីវិតរយៈពេលវែងរបស់ខ្លួនប្រកបដោយភាពជោគជ័យ។
គោលបំណងនៃការកំណត់គោលដៅ និងការរៀបចំផែនការគឺដើម្បីជួយឱ្យកូនរបស់លោកអ្នកគិតគូរអំពីអនាគត និងកំណត់ក្របខ័ណ្ឌដែលពួកគេត្រូវមានកាន់តែច្រើនជាងមុនពាក់ព័ន្ធនឹងទំនួលខុសត្រូវផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុនៅពេលពួកគេធំពេញវ័យ។
ពិភាក្សាអំពីស្ថានភាពហិរញ្ញវត្ថុ
ការជួយកូនរបស់លោកអ្នកពិនិត្យមើលលម្អិតលើស្ថានភាពហិរញ្ញវត្ថុរបស់ខ្លួននាពេលបច្ចុបន្ន នឹងជួយឲ្យពួកគេយល់ដឹងកាន់តែច្បាស់លាស់អំពីស្ថានភាពហិរញ្ញវត្ថុរបស់ខ្លួន។ ការបង្កើតផែនការថវិកាគឺជាចំណុចចាប់ផ្ដើមដ៏ល្អមួយ។ ការធ្វើបែបនេះនឹងជួយឲ្យពួកគេមានគំនិតអំពីលំហូរសាច់ប្រាក់ដើម្បីអាចកំណត់បានថាតើប្រាក់ចំនួនប៉ុន្មានដែលពួកគេអាចនឹងសន្សំបានសម្រាប់ឆ្ពោះទៅសម្រេចគោលដៅនានាដែលខ្លួនមាន។ លើសពីនេះទៅទៀត ពួកគេក៏គប្បីពិនិត្យមើលស្ថានភាពបំណុលបច្ចុប្បន្នរបស់ខ្លួនឡើងវិញផងដែរ (កម្ចីសិស្ស កម្ចីទិញរថយន្ត ប័ណ្ណឥណទាន) ដើម្បីពិនិត្យមើលជាក់ស្ដែងថាតើពួកគេកំពុងតែជាប់បំណុលអ្វីខ្លះ និងបំណុលណាខ្លះដែលពួកគេគួរតែបង់មុនគេ។
ពិភាក្សាអំពីការរួមចំណែករបស់ពួកគេចំពោះគ្រួសារ
តើពួកគេត្រូវបង់ថ្លៃឈ្នួលផ្ទះដែរទេ?  ការឲ្យកូនដែលពេញវ័យរបស់លោកអ្នកចេញថ្លៃចំណាយមួយចំនួនដូចជាការបង់ថ្លៃផ្ទះគឺជាចំណុចចាប់ផ្ដើមដ៏ល្អមួយ។ ការធ្វើបែបនេះនឹងជួយពួកគេឲ្យត្រៀមលក្ខណៈ​ផ្នែ​កហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ប្រលូកនៅក្នុង “ពិភពលោកពិតប្រាកដ” បាន។ នៅពេលពួកគេចេញទៅនៅខាងក្រៅ ពួកគេត្រូវបង់ថ្លៃឈ្នួលផ្ទះ ឬបង់រំលោះអចលនទ្រប្យ និងតាមរយៈណែនាំឲ្យពួកគេសាំជាមួយនឹងការចំណាយទាំងនេះនឹងជួយពួកគេឲ្យចេះសន្សំប្រាក់បានត្រឹមត្រូវសម្រាប់ទូទាត់ការចំណាយទាំងនោះ។
ឲ្យកូនរបស់លោកអ្នកចេញថ្លៃចំណាយផ្ទាល់ខ្លួនដោយខ្លួនឯង៖ ការឲ្យកូនរបស់លោកអ្នកចេញថ្លៃសម្រាប់ការចំណាយផ្ទាល់ខ្លួនរបស់ពួកគេ នឹងជួយឲ្យពួកគេចេះរៀបចំឥរិយាបថផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយទំនួលខុសត្រូវ។ ការបង់ថ្លៃទូរសព្ទដៃ ការបង់រំលោះរថយន្ត ការបង់ធានារ៉ាប់រងរថយន្ត ។ល។ នឹងជួយឲ្យពួកគរៀបចំផែនការថវិកាបានត្រឹមត្រូវសម្រាប់ការចំណាយក្នុងជីវិតប្រចាំថ្ងៃរបស់ខ្លួន។
កាតព្វកិច្ចជួយឪពុកម្ដាយក្នុងការចេញថ្លៃទឹកភ្លើង និងម្ហូបអាហារ៖ ឪពុកម្ដាយភាគច្រើន ជាអ្នកចេញថ្លៃទឹកភ្លើង និងម្ហូបអាហារនៅពេលដែលកូនរបស់ពួកគាត់កំពុងរស់នៅក្រោមដំបូលតែមួយជាមួយនឹងពួកគាត់។  ការឲ្យកូនរបស់លោកអ្នកជួយការងារផ្ទះ ដូចជា​ការជួយចម្អិនម្ហូបអាហារម្ដងក្នុងមួយសប្ដាហ៍ ឬលាងសម្អាតបរិវេណណាមួយនៅក្នុងផ្ទះនឹងអាចជួយបន្ថយការចំណាយទៅលើរឿងទាំងនេះផងដែរ។ឲ្យ ការធ្វើបែបនេះក៏ជួយត្រៀមលក្ខណៈឱ្យកូនរបស់លោកអ្នកចេះអំពីរបៀបរស់នៅដោយពឹងផ្អែកខ្លួន​ឯង និងរក្សាគ្រួសារអនាគតរបស់ខ្លួនផងដែរ។
ពិភាក្សាអំពីការរៀបចំផែនការហិរញ្ញវត្ថុ
ការរៀបចំជំនួបជាមួយនឹងទីប្រឹក្សាហិរញ្ញវត្ថុគឺជាជំហានបន្ទាប់ដ៏សំខាន់មួយ។ កូនរបស់លោកអ្នកនឹងមានឱកាសកំណត់គោលដៅហិរញ្ញវត្ថុ និងចាប់ផ្ដើមអនុវត្តផែនការសន្សំជាមួយនឹងប្រាក់នាពេលបច្ចុប្បន្នរបស់ខ្លួន។ ពួកគេក៏អាចចាប់ផ្ដើមសន្សំប្រាក់ត្រៀមសម្រាប់ការរើចេញទៅរស់នៅខាងក្រៅដោយខ្លួនឯង សម្រាប់ផែនការគ្រោះថ្នាក់បន្ទាន់ ឬការចូលនិវត្តន៍ជាដើម។ ការចាប់ផ្ដើមអនុវត្តផែនការសន្សំ នឹងជួយឱ្យពួកគេចេះម្ចាស់ការលើស្ថានភាពហិរញ្ញវត្ថុរបស់ខ្លួន។ ប្រសិនបើពួកគេមានបំណុលណាមួយ ទីប្រឹក្សាហិរញ្ញវត្ថុក៏អាចជួយបង្កើតផែនការដើម្បីបង់រំលោះ ដើម្បីកុំឱ្យមានបន្ទុកខ្លាំងពេកផងដែរ។
តាមដានវឌ្ឍនភាព
ការពិភាក្សាដោយបើកចំហអំពីរបៀបដែលកូនរបស់លោកអ្នកអនុវត្តផែនការរបស់ខ្លួន នឹងជួយឱ្យពួកគេបន្តផ្ដោតអារម្មណ៍ទៅលើកិច្ចការឆ្ពោះទៅសម្រេចគោលដៅរបស់ខ្លួន។ ចូរលើកទឹកចិត្តពួកគេតាម
រយៈការបង្ហាញអំពីសមិទ្ធផលវិជ្ជមានដែលពួកគេសម្រេចបានតាមរយៈផែនការសន្សំប្រាក់ នឹងជួយឲ្យពួកគេបន្តឆ្ពោះទៅសម្រេចទិសដៅដ៏ត្រឹមត្រូវ។
តើលោកអ្នកកំពុងស្វែងរកចំណុចគន្លឹះបន្ថែមអំពីរបៀបជួយកូនរបស់លោកអ្នកសម្រេចគោលដៅនៃឯករាជ្យភាពហិរញ្ញវត្ថុមែនទេ? សូមទាក់ទងទៅកាន់ទីប្រឹក្សាហិរញ្ញវត្ថុរបស់យើងនៅថ្ងៃនេះ។

“Give a man a fish, and you feed him for a day. Teach a man to fish, and you feed him for a lifetime." – Chinese proverb
The same principle applies with your kids and money.
By teaching your kids how to manage their money, you're preparing them to be self-sufficient when it comes to their finances. This means they won't be running to the bank of mom and dad whenever they're strapped for cash.
A recent survey found that 76% of parents with a child 18 years or older still living at home are willing to pay an average of $24,000 to help their kids move out, get married or move in with a partner. While giving your child a substantial monetary gift is great, helping them understand how to manage the money they've been given is arguably more valuable than the money itself. This is because one of the top money issues that Millennials face is difficulty managing a budget. Giving your child a large sum of money that they don't know how to manage only sets them up for failure.
Although 69% of Millennials surveyed believe they're knowledgeable about finances, only 24% demonstrated basic understanding of how to manage their money. The challenge for many people in their 20s is that they're experiencing so many “firsts:" first full-time job, first apartment, first car. This is also a time when they may be thinking about saving for a wedding, a house and all the expenses associated with starting a family of their own. Pair all of that with repaying any student debt and managing day-to-day expenses, and it can be a challenge figuring out where to start when it comes to money management.
Here are a few tips on what you can do as a parent to help your children become financially independent:
Discuss their goals & make a plan
Do they plan to move out? Talking about this with your child will help you determine if they want to move out short term or long term and allows you to share your expectations on the subject. This discussion will help set a target date to work towards.
What are their career aspirations? Whether your child is coming back from university or just getting out of high school, having this conversation directs their thoughts towards their future. As a parent you can help your child put together a resume and set a goal for where to apply for work with a long term view in mind.
The purpose of setting goals and having a plan is getting your child thinking about the future and setting the framework for the increased financial responsibility that comes with being an adult.
Discuss their current financial situation
Having your child map out their current finances will help provide them with a clearer picture of their money situation. Creating a budget is a great place to start. This will give them a view into their cash flow so they can determine how much money they're able to save towards their various goals. In addition they should review their current debt situation (student loans, car loans, credit cards) to see exactly what they owe and what they should be paying down first.
Discuss their contribution to the household
Will they pay rent? Having your adult child pay something in terms of rent is a great start. This will help prepare them for the “real world" financially. When they move out they will have rent or mortgage payments and by introducing this in some way you can help them save properly to cover this expense.
Covering their own expenses: Having your child pay for their own personal expenses helps build responsible financial behaviour. Paying for their mobile phone, car payment, car insurance, etc. will force them to budget properly in order to afford everyday life expenses.
Chores to offset parents paying for utilities and food: Most parents will end up paying for utilities and food while their child remains at home. Having your child help out around the house by making a meal per week or cleaning certain areas of the home will help provide some value to these costs. It will also prepare your child for life on their own and maintaining their future home.
Discuss financial planning
Setting up a meeting with a financial advisor is an essential next step. Your child will have the opportunity to set financial goals and begin a savings plan through their current budget. They can begin to save for moving out, emergencies, retirement, etc. Beginning a savings plan will have them feel in control of their financial situation. If they have debt, a financial advisor can help create a plan to pay it off so it doesn't become a burden.
Monitor progress
Having open discussions about how they are doing with their plan keeps the focus on their goals. Encouraging them by pointing out the positive achievements through their savings plan will keep them going in the right direction.
Looking for more tips on how to help your kids achieve financial independence? Talk to one of our financial advisors today.