ហេតុអ្វីបានជាវ័យខ្ទង់ 20 ឆ្នាំគឺជាវ័យដ៏ល្អបំផុតក្នុងការចាប់ផ្ដើមវិនិយោគ
យោងតាមការសិក្សារបស់យើងទៅលើអារម្មណ៍វិនិយោគិននាពេលថ្មីៗនេះ យុវវ័យសម័យថ្មីពិតជាមានសុទិដ្ឋិនិយមខ្ពស់ចំពោះស្ថានភាពហិរញ្ញវត្ថុនាពេលបច្ចុប្បន្ន និងអនាគតរបស់ខ្លួន។ អ្នកផ្ដល់បទសម្ភាសន៍ចំនួន 41% (អាយុចន្លោះចាប់ពី 25 ដល់ 34 ឆ្នាំ) យល់ឃើញថាពួកគេកំពុងមានស្ថានភាពហិរញ្ញវត្ថុល្អប្រសើរជាងកាលពីពួកគេមាននៅពីរឆ្នាំមុន ហើយអ្នកផ្ដល់បទសម្ភាសន៍ចំនួន 54% ប្រមើលមើលឃើញថាពួកគេនឹងមានស្ថានភាពហិរញ្ញវត្ថុកាន់តែល្អប្រសើរថែមទៀតនៅក្នុងរយៈពេលពីរឆ្នាំខាងមុខ។
ទោះបីជា យុវវ័យសម័យថ្មី មានសុទិដ្ឋិនិយមខ្ពស់ចំពោះស្ថានភាពហិរញ្ញវត្ថុនាពេលបច្ចុប្បន្ន និងអនាគតរបស់ខ្លួនយ៉ាងណាក៏ដោយ ការស្ទង់មតិនាពេលថ្មីៗនេះ បង្ហាញថាពួកគេប្រហែលជាមិនមានទំនុកចិត្តខ្លាំងដូចអ្វីដែលពួកគេបង្ហាញនោះឡើយ។ អ្នកផ្ដល់បទសម្ភាសន៍ប្រមាណ ជា 4 នាក់ក្នុងចំណោម 5 នាក់ដែលបានធ្វើការស្ទង់មតិ បានឆ្លើយថាពួកគេមិនមានការវិនិយោគអ្វីឡើយ​។ ហេតុអ្វី? យោងតាម ការស្ទង់មតិ STASH យុវជនសម័យថ្មីយល់ឃើញថាការវិនិយោគ​​​គឺមានភាពស្មុគស្មាញ ហើយយល់ឃើញថាលុះត្រាតែមានប្រាក់ច្រើនទើបពួកគេអាចចាប់ផ្ដើមបាន ហើយថែមទាំងយល់ឃើញថាពួកគេមិនមែនជាវិនិយោគិននោះឡើយ - យុវវ័យសម័យថ្មីជាស្ត្រីចំនួន 60% យល់ឃើញជាទូទៅថាវិនិយោគិន​គឺជា “បុរសជនជាតិស្បែកសវ័យចំណាស់”។
ភ្ជាប់ចំណុចស្រពេចស្រពិល
Family Trip
លោកស្រី Barbara ពន្យល់ថា ទន្ទឹមនឹងពេលដែលពួកគេត្រូវការនូវការណែនាំហិរញ្ញវត្ថុមួយចំនួនជាចាំបាច់ “យុវវ័យសម័យថ្មីជាច្រើនមិនយល់ដឹងអំពីអត្ថប្រយោជន៍នៃផលចំណេញជាច្រើនឡើយពីព្រោះពួកគេក៏ផ្ដោតលើ “ទីនេះ និងពេលនេះ” និងសេចក្ដីពេញចិត្តភ្លាមៗ” “នេះគឺដោយសារតែសង្គមដែលពួកគេធំឡើងបានមើលឃើញ។ យើងចាំបាច់ត្រូវតែធ្វើការអប់រំដល់ពួកគេអំពីអត្ថប្រយោជន៍ នៃការសន្សំប្រាក់មួយខែបន្តិចៗដើម្បីជួយពួកគេឲ្យអាចសម្រេចគោលដៅរយៈពេលវែងប្រកបដោយភាពជោគជ័យ។ ពេលនេះពួកគេនៅមានពេលវេលាច្រើន” កាលពីឆ្នាំកន្លងទៅ យុវវ័យសម័យថ្មី បានចំណាយប្រាក់ច្រើនលើកាហ្វេប្រចាំថ្ងៃរបស់ពួកគេ ជាងការចំណាយប្រាក់លើការសន្សំសម្រាប់ការចូលនិវត្តន៍ ប៉ុន្តែបែរជាបារម្ភថាពួកគេប្រហែលជាមិនអាចចូលនិវត្តន៍នៅអាយុ 65 ឆ្នាំ ឬច្រើនជាងនេះ[1] ទៅវិញ។ យើងអាចមើលឃើញយ៉ាងច្បាស់ណាស់ថាមានយុវវ័យជាច្រើនមិនយល់ដឹងអំពីទំនាក់ទំនងរវាងការកំណត់គោលដៅអនាគត និងភាពចាំបាច់ក្នុងការសន្សំប្រាក់ ឬវិនិយោគប្រាក់ចាប់ពីពេលនេះតទៅ​ដើម្បីអាចសម្រេចគោលដៅដោយភាពជោគជ័យនោះទេ។
ដូច្នេះ ខណៈដែលយុវវ័យសម័យថ្មីមួយចំនួនប្រហែល​ ជាមិនយល់អំពីគុណតម្លៃនៃការវិនិយោគទៅលើអ្វីមួយ ដែលធ្វើឲ្យពន្យារពេលទទួលបាននូវអ្វីដែលពួកគេពេញចិត្ត ខាងក្រោមនេះគឺជាគន្លឹះក្នុងការស្វែងយល់ថាតើហេតុអ្វីបានជាការចាប់ផ្ដើមនៅក្នុងវ័យ 20 ផ្លាយគឺល្អបំផុត៖
ស្ថានភាព ក៖ ប្រសិនបើគិតត្រឹមអាយុ 25 ឆ្នាំ លោកអ្នក ពុំមានការវិនិយោគណាមួយ ហើយចាប់ពីពេលនោះតទៅ គ្រោងចាប់ផ្ដើមធ្វើការវិនិយោគប្រាក់ចំនួន $1,200 នៅរៀងរាល់ដើមឆ្នាំ ដោយទទួលបានផលចំណេញចំនួន 5% សម្រាប់រយៈពេល 35 ឆ្នាំ នោះនៅទីបំផុត លោកអ្នកនឹងមានប្រាក់សរុបចំនួន 113,804$។
ស្ថានភាពខ៖ ប្រសិនបើលោកអ្នករង់ចាំមិនទាន់ធ្វើការវិនិយោគណាមួយ រហូតទាល់តែដល់អាយុ 30 ឆ្នាំ ទើបធ្វើការវិនិយោគប្រាក់ចំនួន $1,200 នៅរៀងរាល់ដើមឆ្នាំ ដោយទទួលផលចំណេញចំនួន 5% សម្រាប់រយៈពេល 35 ឆ្នាំ នោះនៅទីបំផុត លោកអ្នកនឹងមានប្រាក់សរុបត្រឹមតែ $83,713​ប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែប្រសិនបើលោកអ្នកចាប់ផ្ដើមវិនិយោគតាំងពីប្រាំ 5 មុន លោកអ្នកអាចរកបានប្រាក់បន្ថែមពីលើចំនួននេះ $30,091។
សូមសាកល្បងដោយខ្លួនឯង!
try it
រយៈពេល 5 ឆ្នាំហាក់ដូចជាមិនវែងខ្លាំងប៉ុន្មាននោះទេ ប៉ុន្តែលទ្ធផលវិញគឺខុសគ្នាខ្លាំងណាស់។ ការចាប់ផ្ដើមកាន់តែឆាប់មិនត្រឹមតែជួយលោកអ្នកកសាងទ្រព្យសម្បត្តិកាន់តែច្រើននោះទេ ប៉ុន្តែក៏ជួយកសាងមូលដ្ឋាននៃទម្លាប់ហិរញ្ញវត្ថុដ៏ល្អសម្រាប់លោកអ្នកផងដែរ។
ទាំងការសន្សំ ​និងការវិនិយោគ សុទ្ធតែមានតួនាទីដ៏សំខាន់នៅក្នុងគម្រោងហិរញ្ញវត្ថុរបស់លោកអ្នក ប៉ុន្តែការសន្សំប្រាក់ និងការវិនិយោគគឺមិនដូចគ្នានោះទេ។
ការសន្សំ
ការវិនិយោគ
គោលដៅ៖ ទុកដាក់ប្រាក់ឲ្យមានសុវត្ថិភាព
រយៈពេលខ្លី (ជាទូទៅ​មិនលើសពី 7 ឆ្នាំ)
មានហានិភ័យទាប
ផលចំណេញ៖ ទាប
អាចយកប្រាក់មកប្រើប្រាស់ងាយស្រួល៖ អាច
គោលដៅ៖ បង្កើតប្រាក់
រយៈពេលវែង (ចាប់ពី 10+ ឆ្នាំឡើងទៅ)
មានហានិភ័យខ្ពស់
ផលចំណេញ៖ ខ្ពស់ ប៉ុន្តែក៏មានហានិភ័យខ្ពស់ក្នុងការខាតប្រាក់ដែរ។
អាចយកប្រាក់មកប្រើប្រាស់ងាយស្រួល៖ អាច ប៉ុន្តែក៏អាចប្រឈមនឹងការពិន័យសម្រាប់ការដកប្រាក់មុនកាលកំណត់ផងដែរ។

Millennials are pretty optimistic about their current and future financial situations. However, while Millennials are optimistic about their current and future finances, they might not be as confident as they seem. They actually don’t invest. Why? Well, according to a STASH survey, Millennials find investing confusing and think they need lot of money to get started. They also don’t see themselves as investors - 60% of Millennial women think of the typical investor as an “old white man”.
While it can be difficult to correlate saving or investing to a future goal, it’s important to understand how the two are connected. Besides helping you grow your wealth, “working with an advisor actually helps you connect specific behaviors like saving and investing to your life goals” says Barbara Foy-Pilchner, Managing Director – National Accounts, Manulife Asset Management. “It creates accountability when you have committed to a plan in writing.” Having an advisor also makes it much harder to use ‘YOLO’ as a reason for making questionable financial decisions. “Because you have someone else in the equation (your advisor), it’s much more difficult to bail out on your goal.” Along with needing some financial guidance, “many Millennials don’t see the benefits of compound rates of return because they are so focused on the ‘here and now’ and on immediate gratification” explains Barbara. “That’s the type of society in which they’ve been raised. We need to educate them on the benefits of saving just a little each month in order to meet their long-term goals. Time is on their side right now.” Last year, Millennials spent more on their daily coffee fix than they did any kind of retirement savings but are worried that they won’t be able to retire until they’re 65 or older[1]. For many young people, there’s an obvious disconnect between having future goals, and needing to save or invest money now, in order to make those goals happen.
So, while some Millennials might not see the value of investing in something that has delayed gratification, here’s a look at why it’s best to start investing in your 20s:
Scenario A: If you’re 25 and have no investments and plan to invest $1,200 at the beginning of each year at a rate of return of 5% for 35 years you’ll end up with $113,804.
Scenario B: If you wait until you’re 30, have no investments and plan to invest $1,200 at the beginning of each year at a rate of return of 5% for 30 years you’ll end up with $83,713. If you started investing 5 years earlier, you would have had $30,091 more.
[1] http://www.refinery29.com/2017/01/136539/millennials-spending-more-coffee-retirement-savings
5 years may not seem very long, but it makes a big difference. Getting an early start not only helps to build wealth, it also sets the foundation for healthy financial habits.
Both saving and investing have an important role to play in your financial plan but remember that there’s a difference between the two.
Saving | Investing |
Goal: Keep money safe Short-term (usually no more than 7 years) Low risk Returns: Low Can access money easily: Yes | Goal: Make money Higher Risk Returns: High – depending on where and how your money is invested. There’s also higher risk of losing money. Can access money easily: Yes, but requires some effort and there may be penalties for early withdrawals. |